Odesílání...

 

Načítání...

Úřední hodiny:   PO:  7:30 - 11:30, 12:30 - 17:00  /  ST:  7:30 - 11:30, 12:30 - 17:00

Paměti obce Bludova

případní bratrské modlitebny hornodvorské mohli docházeti též Čeští bratři z blízké Temenice, která se v pamětech jednoty uvádí jako místu bratrské a patřila od roku 1618 až do konfiskace zároveň s Bludovem bratrskému pánu Janu Odkolkovi, který neobývaje Horního dvora mohl panský dům snadno propůjčiti souvěrcům za kostel. Žel, že kromě ústního podání není znám jiný doklad, jenž by do záhady o bratrském místu v Bludově vnesl více světla.

V kraji našem vypravuje se také, že Čeští bratři, po případě nekatolíci se schovávali a konali své bohoslužby ve sklepě na Zámečku i v lesích severomoravských. O tom netřeba pochybovati, neboť jako jinde tak i u nás uvědomělí příslušníci Jednoty, po případě protestanti neměnili přes noc svého přesvědčení a byli po bitvě na Bílé hoře na oko, aby nemusili do ciziny, katolíky, ale potají vyznávali ještě dlouho to, v čem byli vychováni.

BLUDOV ZA LIECHTENŠTEJNU.

Z jara r. 1622 byly statky Odkolkovy - mezi nimi i Bludov - od císařské komise odhadovány, aby mohly býti vydraženy. Město Šumperk ucházelo se při tom u olomouckého kardinála Dietrichštejna o Temenici. Jsouc však luteránské nejenom nic nedostalo, ale přišlo při té příležitosti docela i samo jako statky Odkolkovy a Velena z Žerotína do moci knížete Karla Liechtenštejna. Karel Liechtenštejn narodil se r. 1569 jako evangelík a byl ve víře té také vychován. Později vlivem kardinála Dietrichštejna stal se z ohledů politických katolíkem. Byl důvěrníkem císaře Rudolfa II. Když se však Rudolf přel se svým bratrem Matyášem, dal se Liechtenštejn na stranu Matyášovu a byl proto od císařského dvora v Praze propuštěn. Na to prohlásil se veřejně pro Matyáše. Za nástupce Matyášova Ferdinanda II. dosáhl vrcholu své moci. Stal se místodržitelem Čech a r. 1620 předsedou soudního dvora nad odbojnými českými pány. Úřadem tímto se značně obohatil. R. 1623 byl povýšen na knížete.

63

ADRESA A KONTAKT OBCE BLUDOV

Obecní úřad Bludov
Jana Žižky 195
789 61 Bludov

Email:
podatelna@ou.bludov.cz
(oficiální podání)
info@ou.bludov.cz

ID datové schránky:
sa8bfg9

IČ: 00302368     
DIČ: CZ00302368

Bankovní spojení:     
Česká spořitelna, a.s., Šumperk

Číslo účtu: 1905607389/0800 (příjmový účet obce)

Portál veřejné správyPolicieOtevřeteEvropská databankaEpusa.czJeseníkyMěsta obceCzech pointBlind friendly

Copyright (c) 2020 - 2019 Obec Bludov. Stránky vytvořil a spravuje Netsimple.

Tato stránka využívá pouze technické cookies pro správnou funkčnost webových stránek. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním.