Odesílání...

 

Načítání...

Úřední hodiny:   PO a ST:  7:30 - 11:30, 12:30 - 17:00

Kostel sv. Jiří s žerotínskou hrobkou

Centru Bludova dominuje Kostel sv. Jiří s restaurovanou věží a hodinami.  Návštěvníky, kteří mají možnost vstoupit do interiéru, zaujme unikátní především výmalba stropu. Byla pořízena za peníze manželů Mertových roku 1895 a jedná se o tzv. „průmyslovou výmalbu“ – techniku, která je na celé Moravě ojedinělá. V 80. letech 20. století ji restauroval bludovský rodák František Špička.

Ke kostelu přiléhá další významná bludovská památka – hrobka Žerotínů. Uvnitř spočívají ostatky nejslavnějšího představitele tohoto rodu Karla staršího, který žil na přelomu 16. a 17. století. Dožil se na svou dobu neuvěřitelných dvaasedmdesáti let, jeho ostatky byly do Bludova převezeny z původního místa posledního odpočinku v Brandýse nad Orlicí.  Hrobka má čtyři oblouková okna s mřížemi a empírový vchod. Jižní boční stěnu zdobí starý žerotínský erb. Přestože tato hrobka není zdaleka jedinou, kterou Žerotínové nechali vybudovat, brzy se zaplnila. Je v ní uložena také rakev posledního mužského potomka moravské žerotínské větve Karla Emanuela, jeho manželky Zdeňky a popel jejich dcery Gabriely. Ještě pár vět o slavném Karlovi starším. Byl to velmi vzdělaný člověk, hovořil pěti jazyky a jako mecenáš podporoval umělce a vzdělance, mezi nimi například i Jana Amose Komenského. Za vlády Rudolfa II. se stal moravským zemským hejtmanem, druhým nejmocnějším mužem v zemi. Do hrobky je možné nahlédnout po předchozí domluvě na telefonním čísle 583 238 177 (KD Bludov).

Kostel sv. Jiří s žerotínskou hrobkouKostel sv. Jiří s žerotínskou hrobkou

ADRESA A KONTAKT OBCE BLUDOV

Obecní úřad Bludov
Jana Žižky 195
789 61 Bludov

Email:
podatelna@ou.bludov.cz
(oficiální podání)
info@ou.bludov.cz

ID datové schránky:
sa8bfg9

IČ: 00302368     
DIČ: CZ00302368

Bankovní spojení:     
Česká spořitelna, a.s., Šumperk

Číslo účtu: 1905607389/0800 (příjmový účet obce)

Portál veřejné správyPolicieOtevřeteEvropská databankaEpusa.czJeseníkyMěsta obceCzech pointBlind friendly

Copyright (c) 2020 - 2019 Obec Bludov. Stránky vytvořil a spravuje Netsimple.

Tato stránka využívá pouze technické cookies pro správnou funkčnost webových stránek. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním.