Bludovské rekordy zapsané do české knihy rekordů

Rok 2014 - Socha vyřezaná jedním sochařem 2
řetězovými pilami současně

Certifikát o vytvoření českého rekordu. Socha vyřezaná jedním sochařem 2 řetězovými pilami současně.
Certifikát o vytvoření českého rekordu.
Socha vyřezaná jedním sochařem 2 řetězovými pilami současně.
Jaroslav Pecháček z Hanušovic
Jaroslav Pecháček z Hanušovic

Rok 2014 - Socha vyřezaná motorovou pilou
v co nejkratším čase

Certifikát o vytvoření českého rekordu. Socha vyřezaná motorovou pilou v co nejkratším čase.
Certifikát o vytvoření českého rekordu.
Socha vyřezaná motorovou pilou v co nejkratším čase.
Jaroslav Pecháček z Hanušovic
Jaroslav Pecháček z Hanušovic

Rok 2012 - Obří kraslice

Certifikát o vytvoření českého rekordu. Největší kraslice vytvořená z kraslic.
Certifikát o vytvoření českého rekordu.
Největší kraslice vytvořená z kraslic.

K dyž jsem si po úspěchu se SKOŘÁPKOVNÍKEM BLUDOVSKÝM někdy v roce 2010 řekla, že by nebylo špatné se o nějaký podobný rekord pokusit, napadlo mě vytvoření velké kraslice. A když jsem potom oslovila několik osob s nabídkou ke spolupráci, byl to Zbyněk Poisl, který byl okamžitě pro. Původně měla být konstrukce polystyrenu, pak jsme uvažovali o drátech, ale nakonec zvítězily plastové trubky. Zbyněk zkusil konstrukci vyrobit, povedlo se a tak se mohlo začít se sběrem kraslic. Sbírat se začalo v září loňského roku a prostory kulturního domu se tak pomalu plnily kraslicemi.

Zpočátku bylo tempo malé, ale jak se Velikonoce blížily, tempo prudce rostlo. Přibývaly kraslice nejen z Bludova a okolí, ale i např. z Olomouce, Mohelnice, Prahy, Tanvaldu a dokonce i z Anglie. Celý únor a březen se skupina dobrovolnic a dobrovolníků scházela každé pondělí v KD a barvili a navlékali kraslice na provázky a háčky.

Ve čtvrtek 5. dubna jsme pak postavili na zahradě konstrukci, která byla zpevněna trubkami z lešení a potažena sítí z maskáčoviny. Výška 4, 2 m, průměr 3,3 m, obvod v nejširším místě 10 m. V sobotu 7. dubna v 8 hod. ráno za přítomnosti komisaře z Agentury Dobrý den z Pelhřimova nastalo zdobení kraslice a za pomoci četných dobrovolníků a výsuvného žebříku se nám podařilo obří kraslici vyzdobit už za 2,5 hodiny. Konečný stav kraslic, které zůstaly zavěšeny na obří kraslici - 44858.

I přes nepříznivou předpověď nám přálo počasí, a tak mohli slavnostnímu vyhlášení rekordu a bohatému doprovodnému programu přihlížet stovky návštěvníků. K dobré náladě přispěla country skupina Stetson z Velkého Meziříčí, vystoupení Železného Zekona, Bubble show, ukázky bojového umění, ale i bohaté občerstvení.

Vedle obří kraslice se na akci objevily i další kuriozity slepice a kohout nadměrné velikosti a dlouhá pomlázka /7,02 m/,kterou vyrobil Ing. Karel Janíček. Tato pomlázka byla také zapsána do české knihy rekordů a kuriozit, a to dne 7. září 2012.

Certifikát o vytvoření českého rekordu. Pomlázka spletená ze 3 různých počtů proutků.
Certifikát o vytvoření českého rekordu.
Pomlázka spletená ze 3 různých počtů proutků.

Až do bludovské pouti ke kraslici proudily davy zvědavců. V návštěvní knize pak zůstávaly zápisy chvály a obdivu, téměř všichni si odnášeli fotografii obří kraslice, mnozí se vraceli prohlédnout si ji i při nočním osvětlení.

Každý obyvatel Bludova dodal průměrně 15 kraslic, i když je pravda, že někteří to zvládli i za stovky ostatních. Celková váha kraslic byla asi 400 kg, spotřebovalo se asi 2,5 km provázku. Při minimálním času potřebném k přípravě jedné kraslice 5 minut /vyfouknutí, umytí, nabarvení, navázání/ bylo stráveno nad přípravou obří kraslice nepřetržité práce dnem i nocí asi 3740 hod., což je 155 dnů /více než 5 měsíců/.

V tisku se fotografie obří kraslice objevily nejen v regionálních novinách, ale prostřednictvím ČTK v celostátních denících a i v zahraničí. Článek s fotografií se objevil dokonce i v tak vzdálených státech jako je např. Velká Británie, Kuvajt, Pakistán, Panama atd.!

Moc děkuji všem, kteří se jakýmkoliv způsobem podíleli na přípravě akce. Všem, kteří vyfouknutá vajíčka nosili, pomáhali zdobit, připravovat, zavěšovat nebo pomohli finančně. Děkuji i těm, kteří nám fandili a věřili.

Rok 2007 - Velikonoční strom - Skořápkovník bludovský

Certifikát o vytvoření českého rekordu. Velikonoční strom - skořápkovník, nejvíc kraslic na jednom stromě.
Certifikát o vytvoření českého rekordu.
Velikonoční strom - skořápkovník,
nejvíc kraslic na jednom stromě.

K ulturní dům Bludov uspořádal akci, během níž bylo shromážděno a poté v průběhu 4 hodin s pomocí vysokozdvižné plošiny a žebříků navěšeno na strom 30 658 vyfouknutých velikonočních vajíček. Rekordu bylo dosaženo dne 7. dubna 2007. V r. 2008 byl tento rekord oceněn titulem Rekordman roku v kategorii kolektivní rekordy na Mezinárodním festivalu rekordů a kuriozit v Pelhřimově.

Titul rekordman roku v kategorii kolektivní rekordy. Velikonoční strom - skořápkovník, nejvíc kraslic na jednom stromě.
Titul rekordman roku v kategorii kolektivní rekordy.
Velikonoční strom - skořápkovník,
nejvíc kraslic na jednom stromě.

Celková váha zavěšených kraslic 195 kg. Spotřeba provázku k zavěšení 1 km. Při cenách r. 2007 cena vajíček 60.000.- Kč. Při minimálním času stráveném nad přípravou jedné kraslice 5 min. /vyfouknutí, umytí, nabarvení, navázání…/ - bylo věnováno přípravě kraslic 2.555 hodin – což je 3.5 měsíce nepřetržité práce dnem i nocí, /106 dnů/. Denně průměrně přibývalo 200 kraslic /od 1.11.2006 do 7.4.2007/, dvě třetiny všech kraslic – 18.705 dodali žáci Základní školy Bludov a z toho třída 2.B téměř polovinu – 8.1112.

Další doplňující informace:

Rok 2009 – Nejdelší autodráha

Certifikát o vytvoření českého rekordu. Nejdelší autodráha vyrobená ze sériově vyráběných komponentů
Certifikát o vytvoření českého rekordu.
Nejdelší autodráha vyrobená ze sériově
vyráběných komponentů.

Kulturní dům Bludov ve spolupráci se Zbyňkem Poislem uspořádal 30. května 2009 Dětský den, při kterém byla po 180 hodinách předchozí práce dokončena funkční autodráha o délce 300,792 m sestavená z 1 130 komponentů ITES. Na trati bylo 6 klopených zatáček 180°, 28 křížení drah, 2 mosty, 6 podjezdů, 254 dílů levých zatáček a 246 dílů pravých zatáček.

Další doplňující informace:

Rok 2006 - Durman s nejvíce květy

Durman paní Jany Brumovské z Bludova. Z řízku zasazeného před dvěma lety vypěstovala okrasný durman s rekordním počtem 192 květů. Rekord byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov zaevidován dne 6. října 2006.

Mgr. Jarmila Divišová

Aktualizace: 07.12.2014 (13:42)
Copyright (c) 2001 - 2021 Obec Bludov. Stránky vytvořil a spravuje Jaroslav Šimek. Validní XHTML 1.0 a CSS. Běží na Apache, PHP a mySQL. Mapa stránek. Prohlášení o přístupnosti.