Statek čp. 126

Statek čp. 126
Státem chráněná památka ev.č. 836

Nachází se na horním konci obce Bludova jako poslední statek po levé straně místní komunikace. Statek čp. 126 byl postaven v polovině 19. století. Má obdélníkový půdorys, arkádové zápraží a sedlovou střechu. V lichoběžníkovém štítu je letopočet 1858. Zejména venkovní omítka a otvory ve štítu mají význačné prvky, charakterizující období pozdního empíru - zejména tzv. psaníčka ve štukové omítce, uzavření štítových otvorů z pálené hlíny. Součástí rozsáhlé zemědělské usedlosti byla i dvouvratová stodola a výměnek. Ještě dnes žijí pamětníci, kteří pamatují v největší místnosti na statku , dnes již stavebně rozdělené, slavné taneční zábavy. U statku byla i technická zajímavost - dvoupístová litinová pumpa, poháněná ručním kolem se setrvačníkem. Jeden z hospodářů zkoušel na svém pozemku pěstovat chmel - jednalo se pravděpodobně o nejseverněji položenou chmelnici na Moravě ( odtud pochází místní název "Chmelnice" ).

Do dnešních dnů zůstalo ze statku zachováno jen hlavní obytné stavení. Výměnek i stodola byly zbořeny. Zajímavý vzhled tohoto statku se stal i předlohou bludovskému rodáku, akademickému malíři Adolfu Kašparovi pro jednu z jeho kreseb v knize dr. Březiny Paměti obce Bludova. Jako zajímavý a cenný doklad lidové architektury je statek zapsán v státním seznamu památek.

Ing. Karel Janíček

Zpět!
Aktualizace: 07.08.2005 (10:59)
Copyright (c) 2001 - 2021 Obec Bludov. Stránky vytvořil a spravuje Jaroslav Šimek. Běží na Apache, PHP a mySQL. Mapa stránek. Prohlášení o přístupnosti.