Kříž u kostela

Kříž u kostela

Tento kamenný kříž stojí na jižní straně kostela. Svým umístěním a podobou se zdá, že se kdysi jednalo o hlavní kříž na hřbitově, který se kolem kostela rozkládal a na němž se pohřbívalo do časů Josefa II. Této teorii by nasvědčoval i rok sepsání reversu - právě v této době, roku 1832 byl nepoužívaný hřbitov zcela zrušen a odstraněny veškeré jeho připomínky. Stalo se tak po asi padesáti letech, tedy až poté, co zemřely další dvě generace obyvatel a kdy citové pouto na hřbitov překryl závoj zapomnění a nevědomí. Je pravděpodobné, že hlavní kamenný kříž zůstal jako jediná památka zachován.

Reversem ze dne 10. srpna 1831 se zavázala obec Bludov udržovati jej, avšak svému závazku nedostála. Kříž hrozil sesutím, a proto byl nákladem kooperátora O. F. Ermise roku 1884 opraven. Na čelní straně je vysekán křesťanský pozdrav: “Pochválen buď Ježíš Kristus”, vzadu je uvedena zkratkovitá (a tedy ne zcela pravdivá) informace: “Pořídil P. Frant. Ermis 1884”. Sám P. Ermis v kronice píše, že jej dal opravit, nikoli pořídit.

Doc. PhDr. Stanislav Balík, Ph.D.

Zpět!
Aktualizace: 14.08.2005 (10:43)
Copyright (c) 2001 - 2021 Obec Bludov. Stránky vytvořil a spravuje Jaroslav Šimek. Běží na Apache, PHP a mySQL. Mapa stránek. Prohlášení o přístupnosti.