Bludovské lázně

Na panství Žerotínů byl již od nepaměti znám u Bludova teplý pramen léčivých účinků a také byl majiteli v primitivní úpravě ke koupelím používán. Vybudování lázní bránilo to, že na panství týchž majitelů byly dříve založeny lázně ve Velkých Losinách. Po první světové válce pozemek s prameny koupil v roce 1924 bludovský rodák Zdeněk Pospíšil, bývalý hospodářský správce na velkostatku v Bludově. Ten nechal provést vrty a získal léčivou minerální vodu teplou 39,2 °C. V roce 1929 byly tedy otevřeny nové Lázně Bludov s teplou radioaktivní síro-jodovou a síro-železitou vodou. Lázně leží v rovinatém výběžku tak zvané Malé Hané poblíž řeky Moravy v nadmořské výšce 297 m.

Během dalších let bylo rozšířeno nejen vanové oddělení, ale byl postaven i nový lázeňský dům, rozšířen bazén, rozšířeno inhalatorium a další odborná oddělení. Od roku 1934 bylo možné zahájit celoroční provoz. Mezi budovami vyrůstá vkusný a útulný lázeňský park. Bludovské lázněLéčba se zaměřuje na vleklé záněty ledvin a močového ústrojí. Velmi dobré léčebné výsledky dosahují lázně v případě pomočování dětí. Další lázeňská léčba se zaměřuje na otylost dětí a dorostu. Nedílnou součástí je léčba horních cest dýchacích a léčba bolestí páteřního původu. Přírodním léčivým zdrojem je subtermální, alkalická, málo mineralizovaná síranochloridová voda s významnou přítomností sirovodíku, sirníků a fluoridů sodíku se stopami radioaktivity. Lázně disponují s uceleným souborem vodoléčebných procedur. Je možné nabídnout vanové koupele uhličité, perličkové, koupele přísadové, bylinné koupele, skotské střiky, vířivé koupele a koupele ve vnitřním i venkovním termálním bazénu. Lázně poskytují různé druhy elektroléčby a magnetoterapii. Nabídku léčebných procedur rozšiřuje horské slunce, speciální pohybová terapie, rehabilitační cvičení, klasické i speciální masáže, akupresura a akupunktura. Pro léčbu dýchacích cest kromě klimatoterapie nabízí lázně individuální inhalace, dechovou gymnastiku i s využitím hudebních nástrojů.

Mgr. Jarmila Divišová

Zpět!
Aktualizace: 09.11.2005 (22:58)
Copyright (c) 2001 - 2021 Obec Bludov. Stránky vytvořil a spravuje Jaroslav Šimek. Validní XHTML 1.0 a CSS. Běží na Apache, PHP a mySQL. Mapa stránek. Prohlášení o přístupnosti.