Paměti obce Bludova

Františka Fojtíka). Boží muka tato stojí podle nezaručené zprávy na výstrahu Bludovským na místě, kam byl před 100 lety (na konci 16. století) zavlečen a kde byl utracen bludovský farář, snad Jan Phokas, za něhož r. 1583 odpadl od katolické víry Hrabenov, patřící tehdy k farnosti bludovské.

Po Fojtíkovi vedli v Bludově duchovní správu Tomáš Antonín Keyner, Matouš Kowalski (1684 - 1685), Jakub Josef Sláma (do r. 1689) a Kašpar Antonín Šťastný, jenž r. odešel na obnovenou faru do Rudy. Šťastnému děkujeme několik záznamů ve farní kronice. Po Šťastném farářovali v Bludově Matěj Josef Sedlecký, na něhož byli B1udovští v Olomouci u konsistoře pro jakousi malichernost prý žalovati. Sedleckého vystřídal farář Jiří Jaroslav Pavlovský, jenž přišel do Bludova z Loštic, kde mu znepříjemňovalo pobyt vymáhání desátku. Pavlovský pobyl v Bludově do r. 1707.

Ze jmen a rodišť bludovských farářů poznáváme, že u nás jakož i v jiných českých dědinách severní Moravy působili v 17. a 18. století někteří faráři, kteří pocházeli z německých míst. Bylo to proto, že předkové naši tenkrát jednak cenili výše náboženství než mateřský jazyk, jednak měli nepatrný vliv na ustanovování farářů. Kdyby se byli více bránili, nebylo by se tak upevnilo německé úřadování v zámku bludovském (za Liechtenštejnů), kde byl tenkrát politický, soudní a berni úřad první stolice. Jak jinak bylo před sto lety (na počátku 17. stol), kdy bylo Šumperským (r. 1607) přijmouti za městského písaře Čecha Jana Čelechovského, rodáka z Čelechovic u Prostějova, protože zemský hejtman moravský a podkomoří žádali po Šumperských, aby dopisovali nadřazeným úřadům česky. Před Čelechovským zhotovoval Šumperským české listiny písař Jan z Třemeška. Od r. 1628 do 1633 byl městským písařem v Šumperku syn Jana Čelechovského Burián, předtím notář v Prostějově.

R. 1696, když soudy s čaroději a čarodějnicemi v kraji severomoravském již byly natropily tolik zla, zakročili bratři Jáchym a Maxmilián z Žerotína u císaře Leopolda, aby zastavil souzeni čarodějníků, protože prý jsou tím připravováni o své nejpoplatnější poddané a vznikají jim neuhraditelné výdaje. Šumperk byl

<< Předchozí  80  Další >>

Přejít na stranu:
Navigace: Bludov.cz > O Bludově
Aktualizace: 03.01.06 (21:53)
Copyright (c) 2001 - 2021 Obec Bludov. Stránky vytvořil a spravuje Jaroslav Šimek. Validní XHTML 1.0 a CSS. Běží na Apache, PHP a mySQL. Mapa stránek. Prohlášení o přístupnosti.