Paměti obce Bludova

a špíží; pod ním byl sklep (od polovice 18. stol. na brambory). Stodola stála vzadu na konci nádvoří napříč a měla vysoká vrata ; skládala se z humna a přístodůlku, nad nimiž se vznášelo patro. Studna byla roubená.

Ze síně obytného stavení přišlo se do kuchyně proti domovním dveřím. V síni byla chlebová pec a ohnisko; v síni se také zatápělo v kamnech. V nízké a tmavé jizbě nalevo ve zdi byl krb, v němž se v zimě svítilo smolnými loučemi. Skleněné tabule okenní byly nahrazovány zpravidla měchuřinami. Někde svítili na visutém krbu (koši ze železných plátů), který visel u stropu uprostřed jizby. Kouř stoupal otvorem ve stropě a rozptyloval se po hůře. Napravo ode dveří světnice byla police s nádobím, na zdi pak mísník. Vpravo v rohu stál stůl, za ním lavice s lenochy podél zdi, postel a truhla. Z velké jizby šlo se do „malé" nebo do komory, odtud pak do konírny a chléva na hovězí dobytek, po případě do ovčírny.

Chalupy stály jako dosud porůznu mezi statky. Co do výstavnosti, byly skrovnější, způsob stavby a celkové rozdělení jejich bylo jako u obytného slavení selského. Stěny roubené spočívaly na nízké podezdívce, štíty (lomenice) bývaly chuději nebo bohatěji vyzdobeny, střechy zpravidla kryty šindelem. Násp býval zahrazen pavláčkou. Chalupa měla obyčejně jednu jizbu a síň, z které vedly schody dřevěné na hůru; přes síň byla někde druhá, malá světnička a chlév. U větších chalup bývala stodůlka pod jednotí střechou s obytným stavením. Chalupy byly obíleny vápnem.

Tak, jak zde jsou popsány statky a chalupy, nevypadaly stále. Když původně zbudované, dřevěné stavby schátraly, byly opravovány a přestavovány, při čemž se obyčejně po každé něco zlepšilo. Později byla dřevěná stavení nahrazována trvalejšími, zděnými, ale půdorys a zařízení zůstávaly aspoň v hrubých rysech zachovány. Z katastrální mapy Bludova z r. 1834 poznáváme, že ještě tenkrát byla většina statků v dědině ze dřeva (na mapě vyznačeno žlutou barvou), výměny však již byly větším dílem zděné (na mapě červeně označeno). Kdybychom z nynějších staveb a památek v dědině shledali všecky starožitné prvky, sestavili bychom z nich ještě ukázku obydlí a zařízení našich dávno již na pravdě Boží se nalézajících předků.

<< Předchozí  52  Další >>

Přejít na stranu:
Navigace: Bludov.cz > O Bludově
Aktualizace: 03.01.06 (20:06)
Copyright (c) 2001 - 2021 Obec Bludov. Stránky vytvořil a spravuje Jaroslav Šimek. Validní XHTML 1.0 a CSS. Běží na Apache, PHP a mySQL. Mapa stránek. Prohlášení o přístupnosti.