Paměti obce Bludova

brzy dobrodiním, je zřejmo z toho, že se jejich pěstování postupem času, zejména když vysušením rybníků byla získána nová půda, tou měrou rozšířilo, že bylo pro ně omezeno setí hrachu, čočky, pohanky a prosa, jimiž bývaly zemáky předtím nahrazovány. V 2. polovici 19. století počala u nás česnečka s brambory, obvyklé to snídaní bohatých i chudých, ustupovati kávě s rohlíkem.

Co do říše živočišné, dlužno uvésti, že v dřívějších dobách bývali podle zprávy místopisce k Wolného u Bludova jak v Moravě tak i v jejích přítocích pstruzi, v Moravě pak nezřídka také vydry, o nichž obou tu dnes není potuchy. Ryby v Moravě jsou soustavně otravovány látkami (chlorem) vypouštěnými příležitostně z olšanské, aloisovské a jindřichovské papírny do proudících vod. jen raci z potoka Vitonína ještě úplně nevymizeli. Od nějaké doby zdržují se u vod bludovských, zejména u Moravy, ondatry. U zarostlých břehů Moravy prohání se po párku náš nejkrásnější pták, ledňáček obecný, z čeledi kukačkovitých, lapaje vodní hmyz a malé ryby. Má peří tmavě modrozelené a krásný světle modrý zadeček. I orel, jak skalní, tak říční, poletuje tu a tam na pomezí bludovském. U Moravy hnízdí divoké kachny.

Co se týče říše nerostné, jest Bludov nalezištěm mnoha nerostů, protože součásti prahorních hornin, zde se vyskytujících, mají rozmanité složení. Mezi zvláštnosti Bludova dlužnu zařaditi vápencovitou, na slídu chudou žulu, kterou přírodozpytec bludovský, děkan Rudolf Kašpar, pojmenoval podle jediného mu známého naleziště bludovit. Kámen ten obsahuje vedle křemene a živce též nedokonalé granáty, jest barvy zelenavé a značně tvrdý. Štěrkují se jím cesty. Z polodrahokamů byly u Bludova nalezeny krystaly ametystu. Ametyst je vzácný kámen; nejspíše jej ještě najdeš, když za slunečního svitu půjdeš po čerstvě zorané roli; tu poznáš jej po lesku. Ametyst bludovský jest velmi průzračný a vyskytuje se ve velkých kusech; hodí se proto k broušení na ozdobný kámen.

Na Vískách jsou hliníky ve starší naplavenině (v diluviu), která tu spočívá na prahorní, hlinité břidlici; kope se zde dobrý hrnčířský jíl (druh kaolinu). Z prahorní hlinité břidlice (z fyllitu) jest celý vrch Brusná, Ptáčkův vrch, Vitonín, Skalka a Tónovská.

<< Předchozí  209  Další >>

Přejít na stranu:
Navigace: Bludov.cz > O Bludově
Aktualizace: 31.01.06 (20:51)
Copyright (c) 2001 - 2021 Obec Bludov. Stránky vytvořil a spravuje Jaroslav Šimek. Validní XHTML 1.0 a CSS. Běží na Apache, PHP a mySQL. Mapa stránek. Prohlášení o přístupnosti.