Paměti obce Bludova

na Chocholík s krásným rozhledem, do Dolečků, do Stráně, k řece Moravě a j. v. Zvláště z jara, když kvetou ovocné stromy, je pohled, na př. s Bašty na Bludov, tonoucí v moři bílých a růžových květů, úchvatný. Podnebí má Bludov přes nadmořskou výšku 300 m (u kostela), protože je se strany severní chráněn lesnatými horami, poměrně mírné. Střední roční teplota jeho jest 7° až 8°C, průměrný barometrický tlak asi 732 mm Hg; do roka naprší v něm vody průměrně do výše ¾ m.

Od převratu trvá v Bludově čilý stavební ruch; v šesti letech přibylo tu na 35 novostaveb. Některé domky vystavěny za podpory státní.

Co se týče zajímavostí Bludova, uvádím z říše rostlinné toliji bahenní, která se vyskytuje na mokrých lukách při potoce Vitoníně. Lodyha její bývá v létě zakončena jedním bílým, dosti velikým květem. Na lesních pasekách a mýtinách bludovských jest hojný rulík se svými leskle černými, prudce jedovatými bobulemi zvící višně. Na podzim kvete na našich lukách bledě-růžově bezlistý ocún (naháč), který pro svou jedovatost jest dobytku v seně nebezpečný. V nejnovější době počal velkostatek v Bludově pěstovati cukrovku; před lety pěstoval len, řepku a chmel. P. Minář, č. 119, konal na svém poli na Skalce pokusy s vinnou révou. Od let kvete v Bludově obchod ovocem (třešněmi, jablky, hruškami a karlátkami). Velkostatek udržuje rozsáhlou stěpnici ovocných i jiných stromů a keřů. Zámecký park obsahuje mnohé zušlechtěné i exotické stromy a keře (rostliny cizích, hlavně teplých krajů), které jsou pro svou vzácnost chráněny památkovým úřadem. V zámeckém parku jsou na př. ailantus (paiasan), aralie (prodara), araukarie (blahočet), azalea pontica (azalka pontická), buky krvavé (dva při silnici, zaštěpované kolem r. 1850 zámeckým zahradníkem Pohlem), cedr, cykas, cypřiš, dub jehlancovitý a vavřínolistý, corylus colttrna (liska), eucalyptus (blahovičník), ginkgo blloba (g. dvoulistá), gleditschia (dřezovec), gymnocladus canadensis (příbuzný gledifscliii), halirnodendron rosetun, krypturneria, liriodendron (liliovník), rlius (ruj), taxodiutndisflchum (tisovec), jakož i některé vzácné druhy palem a stromů i keřů smutečních.

Brambory, tato dnes u nás nezbytná rostlina, byly k nám dovezeny z ciziny teprve po velkém hladu v r. 1771. Jakým staly se

<< Předchozí  208  Další >>

Přejít na stranu:
Navigace: Bludov.cz > O Bludově
Aktualizace: 31.01.06 (20:50)
Copyright (c) 2001 - 2021 Obec Bludov. Stránky vytvořil a spravuje Jaroslav Šimek. Validní XHTML 1.0 a CSS. Běží na Apache, PHP a mySQL. Mapa stránek. Prohlášení o přístupnosti.