Paměti obce Bludova

katastrální mapy, pořízené r. 1834, je zřejmo; ale i tyto poslední rybníky byly do r. 1842 vypuštěny a zorněny. Těžko však dobývá dnes lid z rybničin těch živobytí. Z vylovovacího výkazu z října r. 1797 vychází na jevo, že ve Starém rybníce bylo tenkrát chyceno celkem 11 kop štik, 138 kop kaprů a 14 kop ostatních méněcenných druhů ryb. Libra velkých kaprů byla po 8 kr., štik po 10 kr. Pětilibrová štika (2,8 kg) stála 50 kr. Kapři byli podle velikosti prodáváni po 18, 15, 12, 10, 9 a 4 kr. Libra přebraných ryb byla po 5 až 6 kr. Ryby dostávali i deputátníci. Ryby šly rychle na odbyt; prodávaly se obyčejně přímo u sádek (haltýřů) nebo na hrázi rybníků. Za 25 centů (po 56 kg) utrženo na 800 zl. Ryby odbírala vrchnostenská kuchyně, Zámeček, olejníkova hospoda při olejně, frankštátský a bratrošovský hostinec, chromečský panský výčep, pan vrchní, kontrolor, purkrabí, farář, mlynář, zahradník, Šumperští měšťané, hospodářští správcové z Chudobína, Bouzova, Doubravice a jiní lidé.

S rybníky rušila vrchnost i sádky (haltýře) a stojany a upravovala půdu jimi zabranou na pole. Porybný, jenž bydlil u haltýře ve Špalku, přišel o zaměstnání. Po vypuštění rybníků došlo ke sporu o vlastnictví pozemků kolem nich mezi obcí a vrchností, a bylo třeba povolati krajského inženýra, aby přeměřil obecní statky a vrchnostenské rybníky. Po r. 1840 došlo k soudům. Obec bludovská odprodávala v lese dříví, aby z výtěžku jeho uhradila soudní výlohy. V letech 1841 a 1842 byl bludovský obecní písař a pozdější učitel Doležel k vůli těm soudům na obecní útraty vězněn. Za poslední věznění dostal od obce 70 zl. Doležel jezdil k vůli těm obecním soudům do Zábřeha, Prostějova, Uničova (pro písmo), do Olomouce (pro mapy a do toho kriminálu), do Brna a do Vídně (čtyřikrát). Naposledy byl s Balcárkem ve Vídni „skrz ty obecní podíly mezi rybníky a skrz obecní statky“, když šli dělat rekurs k Jasnosti císařské. 14. března 1843 vyslala obec bludovská komisi na horní trávník, aby zakázala vrchnosti voziti po obecních pozemcích hnůj do chromečského rybníka. Bouřlivý rok 1848 ukončil spory ty svými náhlými změnami.

Rybníky bludovské byly napájeny vodou dílem z potoka Vitonína, dílem z rybníků sousedních vodními troubami, troubním košem a

<< Předchozí  167  Další >>

Přejít na stranu:
Navigace: Bludov.cz > O Bludově
Aktualizace: 31.01.06 (19:00)
Copyright (c) 2001 - 2021 Obec Bludov. Stránky vytvořil a spravuje Jaroslav Šimek. Validní XHTML 1.0 a CSS. Běží na Apache, PHP a mySQL. Mapa stránek. Prohlášení o přístupnosti.