Paměti obce Bludova

Po 22 letech, 3. října 1815, vrací se ještě Jiří Černý tímto rozvláčným, ale pro dobu tu význačným českým podáním k uvedené věci. Začíná: Pochválen bud Ježíš Kristus! Já nížepsaný přicházím k vysoce důstojnému, urozenému p. krajskému s velikou ponížeností, protože se nemůžeme porovnati, a žádám, aby nás oni porovnali a k nějakému dobrému konci věc přivedli.

Mestanska skola v Bludove z r. 1908
Mestanska skola v Bludove z r. 1908.

Odpůrci moji, jak známo, nemohou přísežně potvrditi, že by to bylo spravedlivé, a brání se falší, vyhrožuji mi vězením a těmi vyhrůžkami mě odbývají. Aby svou faleš zakryli, objednávají si křivé svědky a navádějí lidi. Ten hospodář (Poledníček) se nejvíce háji svým nepravým kupem a při tom se staví, jakoby při něm byla milostivá vrchnost. Oni mi nějakou maličkost přidávali, totiž 60 zl. mi dali, a chtěli, když mi je dali, abych se na to podepsal. Já jsem se jich ale ptal, nač se mám podepsati. Oni pravili, že na těch 60 zl.

<< Předchozí  145  Další >>

Přejít na stranu:
Navigace: Bludov.cz > O Bludově
Aktualizace: 30.01.06 (20:37)
Copyright (c) 2001 - 2021 Obec Bludov. Stránky vytvořil a spravuje Jaroslav Šimek. Validní XHTML 1.0 a CSS. Běží na Apache, PHP a mySQL. Mapa stránek. Prohlášení o přístupnosti.