Rozhledna na Háji

V rchol Háje je nejvýraznějším vrchem nad severovýchodním okrajem města Bludova, je součástí jižního výběžku Hanušovické vrchoviny. Mezi šumperskými obyvateli se často užívá název vrchu Senová, který zřejmě vznikl překladem z německého názvu Heukoppe ( Heu = seno ), a který je zkomolením původního názvu Háje. Rozhledna na HájiPodnět k výstavbě rozhledny na Háji v meziválečné době dal šumperský odbor Klubu československých turistů a vojáci místní posádky, z jejichž řad byl vytvořen výbor pro řešení stavebních i peněžních otázek. Přípravné práce začaly v roce 1933. V atmosféře napjatého nacionalismu mezi německou a českou veřejností byl navržen název Štefánikova rozhledna a byl také obecně akceptován. Slavnostně otevřena byla 17. června 1934. Po Mnichovu padla rozhledna do rukou Němců, kteří ji využívali jen pro sebe. Ke konci války byla používána jako protiletecká pozorovatelna.

Po osvobození objekt převzal šumperský odbor KČST, který obnovil svou činnost v roce 1945. Vzhledem k poškození výbavy rozhledny v období války a protože nebyl včas opraven bleskosvod, byla rozhledna v roce 1953 zasažena bleskem a celá vyhořela. V následujících letech vzniklo nakolik plánů na znovupostavení rozhledny, ale žádný z těchto návrhů se nepodařilo uskutečnit.

Po listopadu 1989 se opět začalo uvažovat o výstavbě rozhledny na vrcholu Háje, postupně vznikaly návrhy na řešení stavby. Vzhledem k tomu, že pokladna znovuobnoveného Klubu českých turistů neměla zatím dostatek prostředků k realizaci tohoto díla, bylo rozhodnuto, že náklady ponesou obce, na jejichž katastru se Háj nalézá. Největším dílem přispěl Šumperk, další příspěvky obstaraly obce Bludov a Ruda nad Moravou. Otevřena byla v září 1996.

Rozhledna je realizována jako obdoba původní Štefánikovy rozhledny, s dřevěnou nosnou konstrukcí, je obložena dřevěnými deskami, vstupní část rozhledny je kamenná, vyhlídková plošina je ve výšce 24 m a je zasklená. Oproti původní rozhledně je nová rozhledna o 7 m vyšší, špička je ve výši 29 m. Za jasného počasí se nám otevře úchvatný pohled na celý hlavní hřeben Hrubého Jeseníku od sedla Skřítek ke Ztraceným kamenům, Peci, nejvyšší hoře Moravy Pradědu až k Červenohorskému sedlu.

Mgr. Jarmila Divišová

Zpět!
Aktualizace: 08.02.2011 (19:37)
Copyright (c) 2001 - 2021 Obec Bludov. Stránky vytvořil a spravuje Jaroslav Šimek. Validní XHTML 1.0 a CSS. Běží na Apache, PHP a mySQL. Mapa stránek. Prohlášení o přístupnosti.