Paměti obce Bludova

své obrazotvornosti hrad, který se tu před lety na horském ostrohu uprostřed lesa nad krajem vypínal. Všecek život, veškeren lesk zmizely odtud a prostory, které dunívaly kdysi od břinkotu zbraní a z kterých zaznívaly přípitky stříbrných pohárů, ozývají se dnes leda skřehotem ostřížů, a když skřehot ten ztichne, zdá se ti, jakoby si šumící černý les kolem dokola vykládal o dobách minulých. Zde bylo by věru k rozřešení záhad, které obestírají hrad, třeba vykopati minulost z jeho ssutin. Chceš-1i nabýti určitější představy o bludovském hradě, podívej se na rozvaliny Nového Hradu (Forchfenberg nebo Neuhaus) u Hanušovic, který byl zajisté bludovskému vzezřením i osudy velmi podoben a jehož zdi tyčí ještě dnes dosti vysoko nad zemi a jehož ostatní po dobyti rozmetané zdivo leží doposud kolkolem.

Život na bludovském hradě se asi mnoho nelišil od života na jiných hradech, známého nám z věrných popisů jeho. Vedle hradní věže stál obyčejně dům, kde bydlil pán hradu se svou rodinou. Na věží hledal pán hradu v poslední chvílí útočiště, když se nepřítel zmocnil ostatních částí hradu. Okna se zahrazovala, dokud sklo bylo ještě vzácné, dřevěnými okenicemi, později také měchuřinami. V panském domě bývala kromě večeřadla pro hosty rytířská síň, kde se pořádaly hody a plesy. V komnatách stály krby a podél stěn byl rozestaven zpravidla jednoduchý nábytek. Po stěnách byly rozvěšeny zbraně a brnění. U krbu stál dubový stůl, pod ním byla medvědí nebo zubří kůže. Podél stěn stály truhly na šaty a prádlo, po stranách někde nízké, někde vysoké postele. Jinak spávalo se také na holé zemi nebo na slámě nebo kožišině. V peřinách spali teprve v pozdějších dobách. V krbu se topilo dřívím, ale krb hřál málo. Komnaty byly tmavé a chladné, osvětlené za tmy louči, později čadivým kahanem olejovým; nebyly lákavé, a proto obyvatelé hradu toužebně očekávali příchod jara. Vařilo se v kuchyni na ohnisku. Stravou byla zvěřina, ryby, ale i hrách, kroupy, čočka a jahelník, sýr a sedlé mléko s chlebem. Na pití měli vedle vody medovinu a pivo. Hrad měl svou studnu, kapli a hladomornu. Hlásný pozoroval s věže, nestrojí-1i se nepřítel přepadnouti hrad. Na hradě byly též místností pro čeleď a stáje pro dobytek.

<< Předchozí  24  Další >>

Přejít na stranu:
Navigace: Bludov.cz > O Bludově
Aktualizace: 01.01.06 (22:12)
Copyright (c) 2001 - 2021 Obec Bludov. Stránky vytvořil a spravuje Jaroslav Šimek. Validní XHTML 1.0 a CSS. Běží na Apache, PHP a mySQL. Mapa stránek. Prohlášení o přístupnosti.