Paměti obce Bludova

souvisejíce s tanečními zábavami, a nastuzení, dále požívání nezdravého ovoce a zkažených brambor, pak zvláště bydleni mnoha lidi v těsných místnostech a stálý styk s nemocnými. Příslušné úřady mají dozírati přísně na výrobu a prodej poživatin, neboť kterési 2 děti byly otráveny perníkem pomalovaným zelenou barvou, která obsahovala měděnku.

R. 1855 hlásil oběžník krajského úřadu olomouckého opětné vypuknutí cholery v kraji. Okresu šumperskému a vízemberskému byl přikázán jako okresní lékař dr. A. ze Schinnernů, který měl býti za epidemie ostatním lékařům rádcem.

Obec bludovská vydala r. 1855 jenom na mýto (u šumperského hřbitova) při dovážení doktora 5 zl. 48 kr. konv. měny, výdaj to ohromný, uvážíme-li, že z kusu tažného dobytka se tehdy platil krejcar mýta.

Cholera, která řádila v Bludově r.1855, byla hrozná. Rok byl úrodný, na polích stálo krásné obilí, ovoce bylo všude plno, ale nedostávalo se lidí, kteří by úrodu byli sklízeli. Dnes mluvil jsi s někým zdánlivě docela zdravým, jenž zítra byl třebas chladnou mrtvolou.

Radily se různé léky, ale nepomáhaly mnoho.

Epidemie začala v srpnu. Bludovští žádali v Šumperku, aby se v Bludově usadil trvale lékař, ale byl sem jen po dobu cholery vysílán každý den šumperský lékař Kurz. Kurzovi však vedle Bludova bylo přiděleno ještě 6 sousedních dědin.

Podle zápisů zdá se, že Bludovští neměli velké důvěry v léky, které nemocným předpisoval úřední lékař, a že se léčili více domácími prostředky. Za takové léčení byl udán četníkem Beckem František Konečný, t. č. podruh na čís. 177 a mediciny mu byly zabaveny. Když Konečný byl postaven před okresní soud, oznámila obec bludovská okresnímu úřadu, že František Konečný za svou neohroženost a činnost při obsluhování nemocných si získal veliké zásluhy, načež okresní soud věc rychle vyřídil. Františku Kulhajovi, č. 316, byl zakázán obchod s nedovolenými věcmi (asi přípravky k léčení, sirky).

Přehled lidí, kteří v r. 1855 v Bludově na choleru zemřeli, je podle zápisů v matrice tento:

<< Předchozí  176  Další >>

Přejít na stranu:
Navigace: Bludov.cz > O Bludově
Aktualizace: 31.01.06 (19:16)
Copyright (c) 2001 - 2021 Obec Bludov. Stránky vytvořil a spravuje Jaroslav Šimek. Validní XHTML 1.0 a CSS. Běží na Apache, PHP a mySQL. Mapa stránek. Prohlášení o přístupnosti.