Paměti obce Bludova

Na zaplacení dluhů bylo potřeba podle patentu z roku 1811 pětkrát víc peněz než před krachem, protože jmenovitá hodnota dluhů zůstala a peníze klesly. Patentem z r. 1811 bylo mnoho lidí ožebračeno a proklínalo proto císaře Františka I. Pro poučení o tom, kam až tenkrát u nás věci dospěly, stůj zde fakt vyprávěný vnuky tehdejších bludovských předků, že sousedé-sedláci z čís. 118 a 119 měli tenkrát v jeden čas společný pár botů a že, chtěli-li jít v neděli oba řádně obuti do kostela, musil jeden na ranní a druhý na hrubou.

Cena měřice žita stoupla až na 65 zl., pšenice až na 85 zl., hrachu na 85 zl., libry masa na 1 zl. 15 kr., pecínku chleba o 30 lotech na 30 kr., měřice bramborů na 15 z1.

R. 1815 počal stát nový podnik. Vydal bankovky. Za jeden zlatkový šajn (záměnný) vydával 24 kr. stříbrných, ale nikoli ze stříbra, nýbrž zase z papíru. Za 5 (250) zl. šajnů dostala se bankovka 2 (100) zl. stříbrných. Znehodnocení prospělo sedlákům, kteří papíry platili pánům. Moravští páni však chtěli vymoci placení daní ve staré, konvenční měně, aby tím získali, ale nepochodili. Kdežto platy vrchnosti odváděné, poddané příliš netížily, byla velmi těžce pociťována povinnost robotní. Odpor proti robotě byl posilňován nezdařeným pokusem Josefa II. o její naprosté zrušení.

Na Moravě se prohlásil zemský výbor proti výkupům z roboty, že prý hodnota peněz se stále mění. Od r. 1821 nepečovala vláda o to, aby poddaní byli zbaveni roboty; smlouvy o výkup z roboty se dovolovaly; poddaní místo robotování bud platili stálé roční dávky peněžité nebo obilní (reluice, výkup úročný), anebo se vypláceli jedinou sumou (abolice, výkup za hotové).

Z r. 1821/22 jsou po ruce nejstarší dochované účty obce bludovské, označené pořadovým čís. 17, kterými se osvětluje tehdejší obecní hospodářství a zároveň projevuje ráz doby. Příjmy plynuly obci tehdy, jako většinou dodnes plynou, z platů za pole, noviny (zorněné úhory), luka atd. pronajatá v Březině, u horní a dolní pazderny, na Hradisku, u haltýřů, nad a pod stojanem, proti Kozelku, na horním a dolním trávníce, podle Stráňky, ve Veselém, u Věřického rybníka, u Landverky, mezi Příkopy, u Fludra, ve Křtaltě, v Novém, vedle Ospálkovy zahrady, na Mlejniskách, na Palouku, pod Hrází, na horních

<< Předchozí  162  Další >>

Přejít na stranu:
Navigace: Bludov.cz > O Bludově
Aktualizace: 31.01.06 (18:53)
Copyright (c) 2001 - 2021 Obec Bludov. Stránky vytvořil a spravuje Jaroslav Šimek. Validní XHTML 1.0 a CSS. Běží na Apache, PHP a mySQL. Mapa stránek. Prohlášení o přístupnosti.